Nowy Interface graficzny Aero i Aero Glass
Wraz z nową wersją Windows'ów Microsoft dostarcza nowy, przearanżowany interface - Windows Aero. W zamierzeniech autorów ma być on bardziej ergonomiczny i estetyczny od poprzednich. Ergonomiczność ma wpływać na wydajność pracy, estetyka na większą przyjemność obcowania z nowymi windowsami. Jego nazwa to akronim pochodzący od angielskiego: Authentic, Energetic, Reflective and Open

Co Nowego w interfejsie Aero?
Wymagania Aero
Windows Vista wyposażony będzie w interface standardowy i zależny od sprzętu - interface Aero. Wymagania dla Aero, to :
  • Wersja Visty: 'Home Premium', 'Bussines', 'Ultimate' lub 'Enterprise' (nie działa z 'Starter' i 'Home Basic')
  • Procesor 1Ghz 32 lub 64 bitowy
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 9, WDDM (Windows Display Driver Model), minimum 128MB pamięci graficznej, PixelShader 2.0 z 32bitami na piksel.
  • 15GB wolnego miejsca na dysku przynajmniej 40GB.
  • DVD-ROM
  • Audio i Internet

Animacje i okna 3D
Jedną z nowości interfejsu Aero jest tryb animacji okien i ich przestrzennego wyświetlania (flip 3D - patrz zdjęcie obok). O ile animacja podczas otwierania, minimalizacji i maksymalizacji okien wydaję się wpływać jedynie na przyjemność pracy o tyle wyświetlanie w trybie 3D może już mieć praktyczne znaczenie objawiające się szybszym dostępem do poszukiwanej, otwartej już aplikacji. Z tej nowości powinni być zadowoleni wszyscy użytkownicy wykorzystujący w swojej pracy wiele programów na raz. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa animacji i flip 3D, ich komputer musi być wyposażony w kartę graficzną obsługującą technologię WDDM (Windows Display Driver Model).

Przezroczystość (Aero Glass)
Kolejną nowością w Aero jest tryb wyświetlania nazwany Aero Glass (Glass ang. szkło). Zapewnia on wyświetlanie niektórych elementów systemu, takich jak np. belki tytułowe i paski statusu, jako półprzezroczyste. Architekci systemu uważają, że poprawi to wygodę pracy z wieloma otwartymi aplikacjami badź oknami jednej aplikacji. Na rysunku obok przedstawione jest okno panelu kontrolnego otwartego 'nad' albumem zdjęć. Jak widać zdjęcia pod belką tytułową panelu kontrolnego są znakomcie widoczne. Uwaga: Aero Glass jest silnie uzależniony od sprzętu jaki posiadamy, i warto upewnić się czy ten interfejs będzie w stanie pracować z naszym komputerem. Jeśli nasz komputer nie spełni wymagań jaki stawia przed nim Aero Glass nie jest to powód do zrezygnowania z Visty, gdyż bez problemu możemy wyłączyć przezroczystość i korzystać z wersji Basic interfejsu.

Vista Sidebar
Windows Vista wprowadza nowy pasek narzędziowy tzw. Sidebar. Podobnie, jak do znanych z wcześniejszych wersji systemu pasków, i w tym przypadku użytkownik będzie mógł dodawać własne elementy, jednak będą to tak zwane gadżety - dynamiczne elementy ściągane z internetu takie jak: zegar, kalendarz, obraz z kamery internetowej, podręczny notatnik, przypominacz itp. Ponieważ Microsoft udostępnił tą technologię nie będziemy skazani na jednego producenta ale będzemy mogli korzystać z mnóstwa gadżetów dostępnych w sieci - już w tej chwili istnieje sporo stron i producentów oferujących te elementy. Na zdjęciu po prawej stronie widać przykładowo skonfigurowany sidebar.

Nowe Okna Dialogowe i Elementy Kontrolne
Zmiana interfejsu Windows'ów nie mogła nie pociągnąć za sobą zmian w oknach dialogowych i elementach kontrolnych systemu i tak np. Aero wprowadza nowy, przyjażniejszy Aero Wizard, nową grafikę 'elementów kontrolnych' (przyciski, listy, checkbox'y, paski przewijania, itp. ), nowe okna dialogowe (np. okna zapisu, wyszukiwania, komunikatów). Idą za tym zmiany w poszczególnych aplikacjach np. Explorer (Menadżer plików) będzie posiadał w prawym górnym rogu okno szybkiego wyszukiwania. Zmian tych będzie na pewno bardzo dużo i nie sposób ich wszystkich opisać w tym miejscu.

Nowe Ikony
Na uwagę zasługuję również fakt, że Aero wprowadza nowe bardziej intuicyjne ikony. Może to spowodować pewne zakłopotanie u nowych użytkowników ze względu na ich przyzwyczajenie ale jeśli jest prawdą, że rzeczywiście nowe ikony będą bardziej intuicyjne i przyjemniejsze w wyglądzie to chyba nie będzie to stanowić większego kłopotu.

Nowa czcionka
Domyślną czcionką dla Aero jest ładniejsza w wyglądzie i czytelniejsza od poprzedniej 'Segoe UI font' zwiększona z 8 do 9 punktów. Na rysunku obok możecie zobaczyć jak wygląda nowy font.
Jako ciekawostkę, można wspomnieć fakt, że 'Segoe UI' jest bardzo podobna do czcionki 'Frutiger' firmy Linotype co budzi liczne spory i kontrowersje.

Przyjazne komunikaty
We wcześniejszych wersjach systemu użytkownicy skarżyli się na niezrozumiałe, fachowe słownictwo, użyte przede wszystkim w komunikatach o błędach, ale także w podpowiedziach i systemie pomocy toteż twórcy Aero położyli duży nacisk na komunikację z użytkownikiem. Komunikaty mają być przyjaźniejsze i bardziej zrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika. Pozostaje mieć nadzieję, że polscy tłumacze poradzą sobie z tym zadaniem należycie.
Więcej szczegółowych informacji po angielsku znajdziesz na : http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/default.mspx
Powyższy tekst powstał dla wvista.pl. Możesz kopiować ten tekst lub jego fragmenty pod warunkiem, że umieścisz pod tekstem aktywny link do czytanej właśnie strony lub do strony głównej naszego serwisu.