Windows 7 pierwsze testy
Adrian Kingsley-Huges z ZDNet opublikował właśnie pierwsze testy nieopublikowanego jeszcze oficjalnie (oficjalna premiera zapowiedziana jest na styczeń 2009 ale podobno wersja beta wyciekła już do sieci ) Windows 7 beta 1 build 6.1.7000.0.081212-1400.

Poniżej przedstawiamy tłumacznie artykułu z blogu ZDNet. Tłumaczenie jest wyrywkowe ale staraliśmy się skupić na najciekawszych rzeczach. Oryginał dostępny jest tu: Windows 7 beta 1 review.

Instalacja Windows 7
Instalacja Windows 7 jest szybsza i łatwiejsza (mniej kroków) niż jego poprzedników - Visty i XP.
Siódemkę udało się zainstalować na większości systemów w 25 minut, na mocniejszych instalacja trwała około 20 a system nie zadawał tak wielu pytań jak poprzednicy i po zainstalowaniu nie przeprowadzał, trochę dziwnego, testu wydajności komputera.

Ulepszony Desktop

Nowy Taskbar - wygląda dość interesująco i sprawia wrażenie łatwiejszego w użyciu niż w Viscie i XP ale ma też pewne wady. Np. ikony uruchomionych aplikacji nie bardzo różnią się od skrótów umieszczonych na pasku.
Aero Snap - bardzo wygodna metoda organizowania okien na pulpicie wykorzystyjąca gesty myszą (mouse gestures). Przeciągnięcie okna na górę pulpitu powoduje jego maksymalizację. Przeciągnięcie do boku, ustawia szerokość okna na połowę szerokości pulpitu. Funkcja ta wydaje się bardzo przydatna, szczególnie dla osób korzystających z wielu aplikacji na raz.
Aero Peek - szybki podgląd pulpitu. Umieszczenie kursora myszy na wyznaczonym obszarze paska zadań (taskbar), wyświetla podgląd pulpitu umożliwiający zobaczenie skrótów i gadżetów.
Personalizacja - wszyscy, którzy lubią zmieniać wygląd systemu, zadowoleni będą z faktu, że Windows 7 posiada kilkanaście wbudowanych i gotowych do użycia schematów wyglądu (tło, kolory, dźwięki, wygaszacze ekranu). Niektóre ze schmatów potrafią same zmieniać wygląd desktopu (slideshow).

Oprogramowanie
Wersja instalacyjna Windows 7 nie zawiera tak dużo aplikacji jak XP i Vista. Nie ma w niej np. Windows Mail'a, Windows Messanger'a czy Movie Maker'a. Programy te można ściągnąć po instalacji z Windows Live Essential.
Paint i WordPad są teraz wbudowane w Ribbon UI (część MS Office)
Internet Explorer 8 wydaje się zdecydowanie lepszą przeglądarką niż IE 7 lecz w dalszym ciągu wypada blado w porównaniu do przeglądarek innych firm.
Poprawiono i wzbogacono Windows Media Player i Media Center.

Kompatybilność z hardware'm i software'm
Microsoft obiecuje, że wszystkie programy i urządzenia, które 'chodziły' pod Vistą, będą także bez problemów współdziałać z Windows 7. W razie trudności Windows 7 zaopatrzony jest w, sprawiający lepsze wrażenie niż w poprzednich wersjach, Troubleshooter, który próbuje automatycznie zdiagnozować i naprawić problem.

Podsumowanie
Adrian Kingsley-Hughes, na zakończenie swojej pierwszej recenzji Windows 7, wyznaje, że system przypadł mu do gustu. I wydaje mu się, iż Microsoft dołożył starań aby jego nowy OS był pozbawiony błędów Visty. System jest szybki i działa sprawnie (autor nie miał żadnych problemów w codziennym używaniu Windows 7). Jedyne obawy łączą się z paskiem zadań, który, wg. autora, mógłby być lepiej dopracowany ale być może tak się stanie w finalnej wersji systemu.
Więcej szczegółowych informacji po angielsku znajdziesz na : http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=3223
Powyższy tekst powstał dla wvista.pl. Możesz kopiować ten tekst lub jego fragmenty pod warunkiem, że umieścisz pod tekstem aktywny link do czytanej właśnie strony lub do strony głównej naszego serwisu.