Microsoft przygotował aż 6 finalnych wersji systemu Windows Vista. Zastanawiasz się, którą z nich wybrać? W naszym serwisie prezentujemy opis każdej z nich.
Windows Vista Starter
Windows Vista Home Basic
Windows Vista Home Premium
Windows Vista Bussines
Windows Vista Ultimate
Windows Vista Enterprise

Windows Vista Starter
Starter przeznaczony jest przede wszystkim dla użytkowników, którzy nie zetknęli się jeszcze z żadną z wcześniejszych wersji Windowsów lub uważają się za użytkowników początkujących.
Zawiera podstawowe funkcje systemu, przy czym architekci położyli nacisk na intuicyjność interfejsu i rozbudowany system pomocy z tutorialami video. Jako, że wersja ta jest najskromniejszą wersją systemu będzie dostępna za niewielką opłatą poprzez partnerów microsoftu a także w systemach OEM i programach sponsorowanych.

Windows Vista Home Basic
Ta wersja systemu zawiera, według producenta, wszystko to co jest potrzebne niewymagającemu użytkownikowi 'domowemu', a więc surfowanie po internecie, wysyłanie poczty, prosta obróbka i tworzenie dokumentów.
Jak we wszystkich wersjach Windows Vista twórcy zapowiadają zwiększoną dbałość o bezpieczeństwo komputera i danych w czasie pracy, przeszukiwania internetu, czytaniu mail'i. Dodano także nowy system kontroli przeznaczony dla rodziców ('parental control system') pozwalający monitorować i kontrolować poszczególnych użytkowników systemu.
Wersja Home Basic będzie także szczególnie łatwa w zainstalowaniu oraz będzie posiadać specjalne narzędzia do łatwego i bezbolesnego przeniesienia danych z wcześniejszych systemów.
Sugerowana cena detaliczna pełnego systemu to 199USD.
Sugerowana cena 'upgradu' 99USD.

Windows Vista Home Premium
W odróżnieniu od Home Basic, ta wersja przeznaczona jest dla wymagającego użytkownika domowego, rozbudowano tu funkcje multimedialne, dodano nowy interfejs Aero - bardziej wyrafinowany, efektywny i ładniejszy.
Dzięki tej wersji będziesz mógł łatwo przeglądać i dzielić się ze znajomymi plikami multimedialnymi (zdjęcia, muzyka, video itp), obrabiać je (np. stworzyć i nagrać swój własny film DVD) ponieważ będzie zawierała 'Windows Media Center' - narzędzie pozwalające przekształcić komputer w domowe centrum rozrywki.
Na uwagę zasługuje także funkcje obsługi laptopów ułatwiające komunikację i synchronizację danych a także obsługa nowej technologii Windows SideShow ( wyświetlanie kluczowych informacji - np.: nowo odebranych maili - bez włączania laptopa!!! )
Sugerowana cena detaliczna pełnego systemu to 239USD.
Sugerowana cena 'upgradu' 159USD.

Windows Vista Bussines
Wersja przeznaczona dla wszystkich form biznesu - od małych firm po duże przedsiębiorstwa. Jak obiecuje microsoft małe przedsiębiorstwa, dzięki tej wersji, zaoszczędzą na kosztownym supporcie i administracji systemu. Duże firmy będą mogły odciążyć pracowników działów IT.
Windows Vista Bussines oferuje także lepsze zarządzanie współdzielonymi dokumentami i projektami niezależnie od tego czy pracownicy znajdują się w biurze czy poza nim.
Jak we wszystkich wersjach Visty, ogromną wagę położono na bezpieczeństwo systemu. W nowej wersji przearanżowano, na przykład, hierarchię użytkowników, tak że drastycznie zmniejszyło się prawdopodobieństwo włamań do systemu spowodowane błędnymi lub zbyt dużymi uprawnieniami użytkownika. Dodano także zaawansowany system archiwizacji danych i monitorowania 'hardware'u' zabezpieczający przed utratą danych nawet w najbardziej ekstremalnych wypadkach.
Podobnie jak 'Home Premium' Vista Bussines wyposażona jest w nowy, trójwymiarowy interfejs ułatwiający zarządzanie wszystkimi procesami komputera oraz Windows SideShow przyśpieszający korzystanie z laptopów i szybko potrzebnych informacji.
Sugerowana cena detaliczna pełnego systemu to 299USD.
Sugerowana cena 'upgradu' 199USD.

Windows Vista Ultimate
Wersja 'Ultimate' łączy w sobie zalety systemów 'Home Premium' i 'Bussines' i przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy chcą używać komputera do pracy i rozrywki. Pozwala łatwo zintegrować się z siecią biurową gdziekolwiek jesteś: w pracy, domu, czy podrózy. A po pracy możesz skorzystać z zaawansowanych możliwości multimedialnych jakie daje 'Windows Media Center' umożliwiających przekształcenie komputera w odtwarzacz muzyki, album fotograficzny, tuner TV, czy nawet HDTV. Windows Vista Ultimate posiada także zaawansowany system kodowania danych 'BitLocker' uniemożliwiający kradzież danych obojętnie gdzie się znajdujesz.
Wersja ta wydaje się idealna dla właścicieli małych firma, którzy chcą mieć jeden komputer do wszystkiego.
Sugerowana cena detaliczna pełnego systemu to 399USD.
Sugerowana cena 'upgradu' 259USD.

Windows Vista Enterprise
Najbardziej rozbudowaną wersją systemu Windows Vista jest wersja systemu przeznaczona dla przedsiębiorstw i organizacji globalnych. Dostępna ona będzie wyłącznie dla uczestników programu 'Microsoft Software Assurance' lub posiadających 'Microsoft Enterprise Agreement'.
W tej wersji nacisk położono na zmniejszenie kosztów utrzymania systemu, bezpieczeństwo oraz standaryzacje i kompatybilność.
Windows Vista Enterprise posiada wbudowany hardwarowy mechanizm kodowania danych 'BitLocker', narzędzia do współpracy między systemami (starszymi wersjami Windowsów oraz Unix'em ). Uruchamianie procesów unixowych zapewni SUA (Subsystem for Unix Applications) lub specjalny microsoftowy program pomocy przeznaczony dla integratorów systemów.
Windows Vista Enterprise nie będzie dostępny w sprzedaży detalicznej lecz jedynie dla klientów 'Microsoft Volume License'

Więcej szczegółowych informacji po angielsku znajdziesz na stronie producenta.
Powyższy tekst powstał dla wvista.pl na podstawie materiałów firmy microsoft. Możesz kopiować ten tekst lub jego fragmenty pod warunkiem, że umieścisz pod tekstem aktywny link do czytanej właśnie strony lub do strony głównej naszego serwisu.